Oprawki okularowe to produkt, który najczęściej wybierany jest w trakcie wykrycia wady wzroku. Wady te powodują, że pacjent widzi nieostro i wymaga odpowiedniej korekcji. Problemy ze wzrokiem bardzo często utrudniają wiele codziennych czynności, jak naukę, jazdę samochodem czy czytanie. Poznaj najczęściej występujące wady wzroku, jak i towarzyszące im problemy! Jednocześnie wybierz sprawdzone rozwiązanie, jak okulary lub soczewki kontaktowe.
Wady wzroku powodują nieostre widzenie
Oczy to bardzo ważny narząd, który odpowiada za prawidłowe widzenie. Zdarza się jednak, że pojawiają się trudności z tym związane. Wada wzroku może być dziedziczna lub nabyta. Bez względu na jej przyczynę, dochodzi do problemów z prawidłowym widzeniem. Spowodowane jest to zaburzeniami akomodacji oka, które wywołują trudności w ustawieniu wspomnianej ostrości wzroku. Sprawia to, że obraz powstaje w niewłaściwy sposób. Sytuacja ta określana jest mianem wady wzroku. Należy podkreślić, że jest to spory problem zdrowotny, w negatywny sposób wpływający na codzienne funkcjonowanie.
W zależności od rodzaju problemu, jak i poziomu zaawansowania wady wzroku pojawiają się problemy z widzeniem. W przypadku astygmatyzmu, obraz jest rozmyty zarówno z bliska, jak i daleka. Daltoniści to osoby, które najczęściej nie są w stanie rozróżnić koloru zielonego oraz czerwonego. Osoby krótkowzroczne widzą obraz rozmyty, jeśli chodzi o przedmioty umieszczone daleko. Natomiast osoby cierpiące na dalekowzroczność mają problemy z widzeniem przedmiotów znajdujących się bardzo blisko.
Najczęstsze wady wzroku - krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm
Nadwzroczność, czyli dalekowzroczność to dziedziczna wada wzroku. Przeważnie maleje ona wraz z wiekiem. Najczęstszymi objawami tej wady są: bóle głowy odczuwane w trakcie dłuższego czytania, rozmyte widzenie przedmiotów znajdujących się blisko, pieczenie oczu. Nadwzroczność obserwowana jest także u dzieci, dlatego też warto je regularnie kontrolować. Często pojawiają się problemy spowodowane niewyraźnym widzeniem, które mogą sprawiać sporo trudności związanych z odrabianiem lekcji.
Myopia, czyli krótkowzroczność najczęściej powoduje identyczną wadę wzroku na obu gałkach ocznych. Należy podkreślić, że myopia może być zarówno wadą odziedziczoną, jak i nabytą. Jej charakterystyczną cechą jest przybliżanie przedmiotów, aby móc je zobaczyć wyraźnie.
Niezborność rogówkowa to inaczej astygmatyzm, który jest bardzo stabilną wadą wzroku. Wada ta wynika z różnych krzywizn rogówki. Astygmatyzm bardzo często pojawia się wraz z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, co może utrudniać postawienie diagnozy. Wśród objawów, poza zaburzeniami widzenia, należy także wymienić: bóle głowy, zmęczenie narządu wzroku oraz uczucie pieczenia.
Korekcja wad wzroku
Wady wzroku w wielu przypadkach wymagają prawidłowej korekcji. Dlatego diagnoza kłopotów ze wzrokiem kończy się zaleceniem wizyty w profesjonalnym gabinecie optycznym. Najczęściej wybierane są oprawki okularowe, które dostępne są w wersji damskiej, męskiej i dziecięcej. Natomiast osobom bardzo aktywnym polecane są również soczewki kontaktowe, które posiadają sporo zalet. Wybór z pewnością nie jest łatwy. Warto skorzystać z fachowej porady, dzięki czemu zakup nowego produktu optycznego będzie satysfakcjonujący. Trafionym uzupełnieniem mogą okazać się płyny i krople, które bardzo często dostępne są w ofercie dobrze zaopatrzonego salonu optycznego. Warto korzystać ze sprawdzonych marek, gwarantują one bowiem dobrą jakość.