99,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam102Nie polecam1

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Rodzaje soczewek – okularowe i kontaktowe

Rodzaje soczewek – okularowe i kontaktowe

Dobrej jakości soczewki to podstawa do wspierania procesu naprawy wady wzroku bądź po prostu umożliwienia osobie z wadą wzroku wygodnego funkcjonowania na co dzień. Niektórzy stawiają na okulary, a inni na soczewki kontaktowe. Czym różnią się soczewki okularowe od kontaktowych? Dlaczego do ich użytkowanie może zależeć od różnych predyspozycji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Soczewki okularowe

Podstawowy rodzaj soczewek, który przeważnie dobierany jest jako pierwszy. Soczewki okularowe są bezpieczne dla każdego z nas, konieczność ich pielęgnacji nie jest tak wymagająca, jak w przypadku soczewek kontaktowych. Przeważnie są oddalone od powierzchni oka o około 12 do 14 milimetrów.

Soczewki okularowe rozróżniamy na podstawie materiału, z jakiego zostały wykonane, a także ich szczegółowego przeznaczenia. Dla wielu wad wzroku stworzono specjalne soczewki okularowe, które mają konkretne zastosowanie.

Pod względem materiału dzielimy soczewki okularowe na dwie główne grupy: organiczne i mineralne. Choć na rynku dostępne są także inne materiały, to te dwie propozycje spotykamy najczęściej.

Soczewki organiczne są wykonane z materiału o nowoczesnej formule, które jest bardziej wytrzymałe i praktyczne. Często jest to mieszanka żywicy poliestrowej i innych dodatków. Dzięki temu soczewki organiczne są lekkie i bardzo komfortowe w noszeniu.

Soczewki mineralne to klasyczne soczewki z mineralnego szkła. Są nieco cięższe, łatwiej je stłuc, jednak wciąż są równie skuteczne, jak nowoczesna wersja organiczna.

Soczewki okularowe dobieramy oczywiście ze względu na rodzaj wady: tutaj możemy otrzymać soczewki jednoogniskowe (dedykowane jednej funkcji, na przykład wyrównywaniu krótkowzroczności lub dalekowzroczności), dwuogniskowe (jedna ich część wyostrza widzenie na dal, a druga na bliż, po środku soczewki jest wyraźny podział) i progresywne (obraz dostosowuje się do oka, które ma problem zarówno z widzeniem na bliż, jak i na dal).

Warto pamiętać, że soczewki okularowe często są wyposażone w dodatkowe warstwy, takie jak warstwa antyrefleksyjna, antystatyczna, fotochromowa czy z polaryzacją. Przykłady personalizacji soczewek do tego typu potrzeb można by długo mnożyć. Najistotniejsza w tej sytuacji jest wizyta u dobrego specjalisty, który zaleci dopasowanie tego typu specyfikacji soczewek do naszych indywidualnych potrzeb.

Soczewki kontaktowe

Będą miały inną moc niż noszone przez nas okulary. Dzieje się tak dlatego, że przylegają do powierzchni gałki ocznej, podczas gdy tradycyjne soczewki okularowe są od niej oddalone. Różnica pomiędzy mocą szkieł okularowych, a soczewek kontaktowych wprost z wynika z konkretnego rodzaju wady wzroku. Ogólna zasada mówi, że dla osób borykających się z krótkowzrocznością soczewki kontaktowe będą miały mniejszą moc, niż soczewki okularowe, z kolei dla osób z dalekowzrocznością dedykowane są szkła kontaktowe o większej mocy, niż soczewki okularów. Pamiętaj jednak, że tę kwestię może ustalić wyłącznie lekarz specjalista.

Soczewki kontaktowe dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: twarde i miękkie. Te pierwsze to starszy rodzaj, który kiedyś był używany powszechnie. Obecnie popularne i uniwersalne są szkła kontaktowe miękkie.

Dzieje się tak dlatego, że soczewki twarde charakteryzują się niższym poziomem przepuszczalności tlenu. Jednocześnie ta sama cecha sprawia, że twarde soczewki kontaktowe są nieco trwalsze i bardziej odporne na wpływ czynników zewnętrznych. Tego typu soczewki tworzy się głównie z myślą o osobach, które mają specyficzne wady wzroku i potrzebują indywidualnie dopasowanych produktów. Specjaliści zalecają je osobom z astygmatyzmem i innymi wadami, do których oczu należy dokładnie dopasować kształt i krzywiznę soczewki kontaktowej. Będzie to także dobry wybór dla osób borykających się z suchością oczu i podatnością na infekcję, ponieważ słaba przepuszczalność powietrza w twardej soczewce zapobiega dostawaniu się bakterii do gałki ocznej.

Soczewki miękkie to przeważnie soczewki silikonowe i hydrożelowe. Są uniwersalne, sprawdzają się do różnych wad wzroku, a ich noszenie jest bardzo komfortowe. Cechują się wyższym stopniem nawodnienia, niż soczewki twarde.

Soczewki kontaktowe dzielimy także pod względem czasu noszenia: na soczewki kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne, a także całodobowe i dzienne. Każde z nich mają swoje zalety względem komfortu użytkowania, ponieważ przy soczewkach jednodniowych nie musisz martwić się o ich przechowywanie i pielęgnację, z kolei w przypadku soczewek dwutygodniowych czy miesięcznych nie musisz martwić się o ich częste wymienianie.

Kategorie

Oprawy damskie

Zobacz nasze wyjątkowe kolekcje.

otwórz

oprawy męskie

Przejdź do prawdziwie męskiego świata.

otwórz

oprawy dziecięce

Sprawdź ofertę dla maluchów.

otwórz

Oprawy unisex

Okulary dla Pana i Pani.

otwórz

okulary przeciwsłoneczne

Komfort patrzenia oraz wyjątkowy styl.

otwórz

soczewki kontaktowe i płyny

Sprawdź ofertę.

otwórz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl