Problemy z ostrością widzenia skłaniają wiele osób do wizyty u okulisty. Diagnoza świadcząca o wadzie wzroku, wiąże się w konsekwencji z koniecznością korzystania z okularów lub też soczewek kontaktowych. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety oraz wady. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę wybierając oprawki okularowe lub soczewki kontaktowe? Które z tych rozwiązań może okazać się wygodniejsze?
Czy warto korzystać z okularów?
Okulary korekcyjne w dalszym ciągu stosowane są przez ogromną liczbę osób. Nic dziwnego, to dość wygodne i praktyczne rozwiązanie, które charakteryzuje wiele zalet. Okulary można w dowolnym momencie zdjąć oraz założyć. Nie wymaga to od użytkownika podejmowania wysiłku oraz precyzji. W przypadku soczewek, jest to dużo bardziej skomplikowane. Szkła okularowe również łatwiej utrzymać w należytej czystości. Do tego celu wystarczy zastosowanie odpowiedniej ściereczki. Nie są do tego potrzebne płyny i krople nawilżające.
Niektóre osoby wykorzystują okulary do podkreślenia własnego wyglądu i charakteru. Oprawki okularowe, z którymi można spotkać się na rynku, gwarantują bowiem doskonały wygląd każdemu miłośnikowi takiego rozwiązania. Oprawki wykonane mogą być z różnego rodzaju materiałów, do których zaliczyć można między innymi metal lub plastik. Tworzywo sztuczne jest bardzo lekkie i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Zróżnicowana oferta kolorystyczna sprawia, że takie rozwiązanie zyskało szerokie grono zwolenników. Osoby stawiające na styl i elegancję, mogą zdecydować się natomiast na oprawki wykonane z metalu. Są one lekkie, wygodne w noszeniu i bardziej subtelne dla otoczenia. Dodatkowo zastosowanie nosków, pozwala na bardziej precyzyjne dopasowanie okularów na twarzy.
Kolejną zaletą takiego zakupu jest fakt, iż robimy na raz na dłuższy okres czasu. Dobrej jakości okulary powinny bowiem służyć swojemu użytkownikowi przez kilka kolejnych lat. Okulary są również idealnym rozwiązaniem w przypadku, kiedy wada wzroku nie wymaga ich ciągłego noszenia. Niektóre osoby korzystają z nich bowiem tylko w trakcie czytania lub pracy przy komputerze.
Soczewki kontaktowe - korzystna alternatywa dla okularów?
Wiele osób z wadą wzroku wybiera alternatywne rozwiązanie do noszenia okularów korekcyjnych, którym jest wykorzystanie soczewek kontaktowych. Ich największą zaletą jest fakt, iż są one niewidoczne. Niektóre osoby nie czują się dobrze w okularach. W takich przypadkach soczewki mogą być ciekawą propozycją. Nie chodzi tu wyłącznie o kwestie wizualne. Ich zalety docenią głównie sportowcy oraz osoby aktywne. Podczas uprawiania sportu okulary mogą być kłopotliwe. W grę wchodzi bowiem ryzyko ich uszkodzenia, zarysowania, problem związany ze ześlizgiwaniem się ich z nosa lub parowaniem. Dodatkowo podczas stosowania soczewek, z powodzeniem zakładać można również okulary przeciwsłoneczne.
Soczewki kontaktowe nabyć można w różnorodnych wersjach. Soczewki jednodniowe używa się tylko jeden raz. Następnie należy je wyrzucić. Ich największą zaletą jest wysoki poziom higieny. Soczewki dwutygodniowe oraz soczewki miesięczne, stosowane są do wielokrotnego użytku. Po wyjęciu ich z oczu, należy pamiętać o wyczyszczeniu soczewek oraz umieszczeniu ich w specjalnym płynie.
Nie jest to oczywiście rozwiązanie całkowicie pozbawione wad. Dla niektórych osób, procedura umieszczania soczewki w oku, może być nieprzyjemnych i dość stresującym doświadczeniem. Z czasem jednak powinno dojść się w tej kwestii do wprawy. Należy również pamiętać o przestrzeganiu zasad związanych z odpowiednią higieną, gdyż zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić do infekcji oczu. Soczewki mogą być również rozwiązaniem droższym, w porównaniu do jednorazowego zakupu okularów.
Trudny wybór
Finalny wybór uzależniony będzie od różnego rodzaju elementów, takich jak zasobność własnego portfela, ewentualne choroby oczu, podatność na infekcje oraz rodzaj codziennej aktywności. Osobom chcącym przede wszystkim ukryć wadę wzroku, z powodzeniem polecić można soczewki kontaktowe. Okulary są natomiast mniejszym wydatkiem oraz nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.