Soczewki kontaktowe to doskonały wybór dla osób, które nie chcą nosić okularów korekcyjnych. Stanowią one niezwykle wygodne rozwiązanie, w szczególności dla ludzi aktywnych, uprawiających sport i pragnących czuć się swobodnie w trakcie każdego dnia. Soczewki na rynku dostępne są w różnorodnych wersjach. Na ich temat narosło wiele mitów. Niektóre z nich skutecznie odstraszają potencjalnych odbiorców. Czy jednak faktycznie jest się czego obawiać? Być może niektóre przekonania na temat soczewek są całkowicie niepotwierdzone. Warto to sprawdzić.
Z jakich soczewek można skorzystać?
Soczewki kontaktowe pozwalają na korekcję wady wzroku. Podobnie jak w przypadku okularów korekcyjnych, można spotkać się z odmiennymi ich wersjami. Różnią się one od siebie zarówno materiałem wykonania oraz rodzajem zastosowania. Inne soczewki zastosują u siebie osoby z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością, inne pacjenci z astygmatyzmem. W końcu soczewki posiadają także różny, dopuszczalny czas ich użytkowania.
Soczewki jednodniowe należy wyrzucić po jednokrotnym zastosowaniu. Choć wiąże się to z koniecznością zakupu większej ilości sztuk, pozwala na zachowanie najwyższego poziomu higieny. Soczewki dwutygodniowe oraz soczewki miesięczne należy właściwie pielęgnować. Przeprowadza się to za pomocą ich czyszczenia oraz umieszczenia w specjalnym płynie.
Mity związane z komfortem widzenia i użytkowania soczewek
Jednym z mitów krążących o soczewkach jest informacja, iż widzi się w nich gorzej niż w okularach. W rzeczywistości sytuacja ta jest zupełnie odwrotna. Wynika to z faktu, że soczewki kontaktowe znajdują się bezpośrednio na rogówce, a nie w odległości 1-2 cm od niej. W związku z powyższym zapewniają one zdecydowanie lepszą jakość widzenia, niż ma to miejsce w przypadku okularów korekcyjnych. Gwarantują bowiem szersze pole widzenia i lepsze widzenie obwodowe, bowiem poruszają się wraz z gałką oczną.
Kolejny mit dotyczy trudności związanych z ich zakładaniem oraz czasochłonnością i bolesnością tego zabiegu. Oczywiście na początku należy nabrać pewnej wprawy, jednak nie jest to czynność, która będzie zajmować użytkownikowi dużą ilość czasu. Zakładanie soczewki nie wiąże się także z odczuwaniem bólu. Przy zakładaniu palec nie ma kontaktu z okiem. Z rogówką styka się wyłącznie delikatny materiał soczewki.
Osoby aktywne mają pewne obawy o ryzyko wypadnięcia soczewki w trakcie wykonywania nagłych ruchów. To również mit, bowiem szczególna budowa anatomiczna ludzkiego oka gwarantuje jej stabilność. Odpowiednio dobrane soczewki zawsze będą znajdować się na swoim miejscu.
Soczewki kontaktowe i ich wpływ na zdrowie
Niektóre mity dotyczą wpływu soczewek na nasze zdrowie. Nieprawdziwe informacje mogą odstraszać od skorzystania z takiego rozwiązania potencjalnych użytkowników soczewek. Wśród części osób panuje przekonanie, iż soczewki kontaktowe mogą prowadzić do nawracających infekcji oczu. Fakt jest jednak taki, że soczewki same w sobie nie mogą stanowić źródła potencjalnych problemów. Prowadzą do tego wyłącznie zaniedbania ze strony użytkownika, który nie przestrzega podstawowych zasad higieny lub też użytkuje soczewki w sposób niewłaściwy. Znajdujące się na rynku płyny i krople, pomagają w prawidłowej dezynfekcji oraz czyszczeniu soczewek.
Nieprawdziwy jest również mit mówiący o tym, że soczewka kontaktowa może przemieścić się za gałkę oczną. Uniemożliwia to budowa oka. Soczewka może znajdować się wyłącznie w jego przedniej części. Jeśli już dojdzie do przemieszczenia, może ona znaleźć się wyłącznie pod powieką.