99,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam101Nie polecam1

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Kim jest i w czym pomoże optometrysta?

Kim jest i w czym pomoże optometrysta?

W przypadku wystąpienia problemów ze wzrokiem warto skorzystać z pomocy specjalisty. Może jej udzielić nie tylko okulista, ale również inny ekspert dbający o nasz wzrok, czyli optometrysta. Wizyta u optometrysty sprawdzi się między innymi w sytuacji, gdy mamy problemy z ostrością widzenia, odczuwamy bóle lub pieczenie oczu. Czym dokładnie zajmuje się ten specjalista, jak wygląda wizyta i z jakimi problemami możemy się do niego zgłosić?

Kim jest optometrysta?

Optometrysta, podobnie jak okulista, jest zawodem medycznym. Zadaniem optometrysty nie jest jednak wykrywanie oraz leczenie chorób narządu wzroku, takich jak na przykład jaskra. Zajmuje się on bowiem diagnozowaniem i korekcją wad wzroku. Wzrok korygowany może być za pomocą takich elementów jak soczewki okularowe lub soczewki kontaktowe. Wady, które poddawane są korekcji to między innymi krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm. Jednocześnie optometrysta może także dokonać diagnozy zaburzenia widzenia obuoczego, takiego jak zez, heteroforia lub zaburzeń akomodacji.

Podczas wizyty w gabinecie takiego specjalisty, zauważyć można szereg przedmiotów i urządzeń wykorzystywanych w jego codziennej pracy. Należą do nich tablice tekstowe, foropter, biomikroskop, tonometr lub autorefraktometr. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, następuje pomiar wady wzroku, badanie wady refrakcji oraz dobór odpowiednio dopasowanych okularów lub soczewek.

Kiedy warto udać się do optometrysty?

Sygnałem, który powinien skłonić nas do wizyty u optometrysty jest moment, w którym widzenie przestaje być czynnością automatyczną. Objawem może być między innymi mrużenie oczu, bóle oczu, niewyraźne widzenie, długie oczekiwanie na wyostrzenie się obrazu. Z tego rodzaju problemami, często borykają się osoby korzystające przez wiele godzin z komputera lub telefonu komórkowego. Do optometrysty można również wybrać się w sytuacji kiedy interesuje nas dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych lub planujemy zakupić soczewki kontaktowe. Bardzo często optometryści dostępni są także w salonach optycznych, dzięki czemu w trakcie jednej wizyty, można dobrać także oprawki okularowe.

Optometrysta, a może okulista?

Zadaniem obu specjalistów, jest dbałość o narząd wzroku swoich pacjentów. Działają oni jednak w zupełnie innym obszarze. Okulista diagnozuje i leczy choroby oczu, a także w obrębie swojej specjalizacji pomaga dobierać właściwe soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne. Lekarz okulista zajmuje się wykonywaniem wszelkich badań, które związane są z narządem wzroku. Dzięki temu możliwe staje się postawienie trafnej diagnozy w przypadku pojawienia się różnego rodzaju chorób. Okulista decyduje również o przebiegu dalszych działań terapeutycznych i przeprowadza wszelkie zabiegi na gałce ocznej.

Optometrysta diagnozuje oraz koryguje istniejące wady wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Oprócz przeprowadzania badań za pomocą specjalistycznego sprzętu, może on również sprawować kontrolę nad rehabilitacją narządu wzroku i doradzać w zakresie przeprowadzania odpowiednich ćwiczeń.

Nie tylko lekarz może zatem pomóc w skorygowaniu istniejącej wady wzroku. Soczewki okularowe lub soczewki kontaktowe można dopasować również w trakcie wizyty u optometrysty. Warto przeanalizować, czy takie rozwiązanie nie będzie dla nas korzystniejsze. Wielu specjalistów z zakresu leczenia chorób oczu podkreśla, że dobór właściwej korekcji okularowej nie jest ich domeną. Tymczasem optometryści są doskonałymi specjalistami w zakresie szeroko pojętej korekcji wad wzroku. W trakcie wizyty liczyć można na właściwy dobór okularów lub soczewek, które zapewnią komfort widzenia.

Kategorie

Oprawy damskie

Zobacz nasze wyjątkowe kolekcje.

otwórz

oprawy męskie

Przejdź do prawdziwie męskiego świata.

otwórz

oprawy dziecięce

Sprawdź ofertę dla maluchów.

otwórz

Oprawy unisex

Okulary dla Pana i Pani.

otwórz

okulary przeciwsłoneczne

Komfort patrzenia oraz wyjątkowy styl.

otwórz

soczewki kontaktowe i płyny

Sprawdź ofertę.

otwórz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl