99,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam101Nie polecam1

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Kiedy wybrać się do okulisty?

Kiedy wybrać się do okulisty?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, dlatego też należy odpowiednio o niego zadbać. Po zauważeniu u siebie niepokojących objawów, takich jak zaburzenia ostrości widzenia lub dolegliwości bólowe oczu, należy pilnie skonsultować się z lekarzem okulistą. Dzięki możliwości wykonania specjalistycznych badań, okulista ma możliwość wykrycia niepokojących zmian na wczesnym etapie ich rozwoju. Właściwa diagnostyka oczu jest bardzo ważnym elementem, bowiem wiele schorzeń może rozwijać się także w sposób niezauważalny dla pacjenta. Zbyt późne zgłoszenie się do specjalisty może spowodować, że skuteczne leczenie może być bardzo trudne lub nawet niemożliwe. Kiedy zatem należy wybrać się do okulisty?

Niepokojące objawy, na które trzeba zwrócić uwagę

Nie wszystkie choroby mające związek z naszym wzrokiem, mogą dawać jasne sygnały świadczące o konieczności konsultacji ze specjalistą. Należy jednak zwracać uwagę na poszczególne elementy, do których zaliczyć można:

  • zbyt częste mruganie,
  • pieczenie lub swędzenie oczu,
  • częste bóle głowy,
  • problemy z widzeniem,
  • uczucie suchych oczu,
  • pojawiające się stany zapalne spojówek.

 

Człowiek nie ma dużego wpływu na zjawisko powstawania wielu chorób oczu. Uwarunkowane są one bowiem bardzo często genetycznie. Dlatego też warto poddawać się regularnym kontrolom, jeśli w rodzinie występował problem z jaskrą lub zaćmą. Dzięki temu możliwe stanie się wczesne wykrycie wszystkich ewentualnych zmian oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. To ważne również w przypadku długotrwałej pracy przy komputerze lub w miejscach o dużym zanieczyszczeniu pyłami, gazami i chemikaliami.

Przebieg badania okulistycznego

Badanie rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu, podczas którego lekarz otrzymuje informacje o przyczynie wizyty, niepokojących nas objawach, przebytych chorobach lub operacjach oczu. Zbierze także informacje o tym, czy pacjent posiada wadę wzroku oraz czy stosuje okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe.

W trakcie badania przedmiotowego ocenie podlegają oczodoły, powieki oraz ruchomość gałek ocznych. Lekarz bada również ostrość wzroku, pole widzenia, widzenie barw, a także przedni i tylny odcinek oka.

Podczas badania wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia. Komputerowe badanie wzroku pozwala w szybkim czasie uzyskać informacje o wielkości wady. Ciśnienie wewnątrzgałkowe ocenić można za pomocą tonometru. Do badania przedniego odcinka oka, które pozwala na dokonanie oceny rogówki, tęczówki, soczewki i ciała rzęskowego, stosuje się biomikroskop.

Po dokonaniu diagnozy, okulista może wdrożyć leczenie, które ma na celu skorygowanie, zahamowanie lub usunięcie wykrytej wady. Regularne wizyty mogą pomóc w uniknięciu przykrych konsekwencji. Warto o nich pamiętać w szczególności po ukończeniu 40-tego roku życia.

Dobór soczewek kontaktowych i okularów

Okulary korekcyjne oraz soczewki kontaktowe powinny być dobierane po przeprowadzeniu konsultacji z lekarzem. Nieodpowiednie szkła mogą być bowiem przyczyną pogorszenia wzroku lub pojawienia się różnego rodzaju dolegliwości, takich jak chociażby bóle głowy. Soczewki kontaktowe dla osób dorosłych dobrać można w trakcie jednej wizyty, natomiast u dzieci, proces ten wymaga dwóch wizyt. Przy doborze soczewek należy mieć na względzie, iż powinny być one nieco słabsze. W ten sposób zmuszają narząd wzroku do pracy.

Nie należy bać się wizyt u okulisty oraz ich unikać. Warto odpowiednio wcześnie zadbać o swój wzrok, aby móc cieszyć się dobrą jakością widzenia przez wiele następnych lat.

Kategorie

Oprawy damskie

Zobacz nasze wyjątkowe kolekcje.

otwórz

oprawy męskie

Przejdź do prawdziwie męskiego świata.

otwórz

oprawy dziecięce

Sprawdź ofertę dla maluchów.

otwórz

Oprawy unisex

Okulary dla Pana i Pani.

otwórz

okulary przeciwsłoneczne

Komfort patrzenia oraz wyjątkowy styl.

otwórz

soczewki kontaktowe i płyny

Sprawdź ofertę.

otwórz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl