99,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam98Nie polecam1

Zgodność z opisem
4.9
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Jak zapobiegać krótkowzroczności?

Jak zapobiegać krótkowzroczności?

Krótkowzroczność zwana jest także miopią. To bardzo powszechna wada wzroku. Wada ta sprawia, że obiekty znajdujące się blisko widzimy wyraźnie. Natomiast obiekty oddalone są już rozmazane i rozmyte. W większości przypadków krótkowzroczność można korygować wybierając soczewki kontaktowe lub okulary. Warto jednak przekonać się, jak można zapobiegać krótkowzroczności!

Co należy wiedzieć o krótkowzroczności?

Krótkowzroczność to wada wzroku, która charakteryzuje się zbyt dużą mocą optyczną w stosunku do gałki ocznej. W wyniku tego, obraz nie tworzy się na siatkówce. W efekcie widzimy przedmioty jako rozmyte i niewyraźne. W wielu przypadkach wada ta rozpoznawana jest jeszcze w dzieciństwie lub też w okresie dojrzewania. Warto jednak mieć na uwadze, że krótkowzroczność może się rozwinąć w każdym wieku. Jest to wada dziedziczna, dlatego większe prawdopodobieństwo jest obserwowane w przypadku osób, u których jedno lub dwoje rodziców posiada krótkowzroczność.

Ostatnie obserwacje pokazują, że długotrwałe i częste wpatrywanie w obiekty znajdujące się blisko jest niekorzystne dla narządu wzroku. Należy tu wymienić choćby korzystanie z tabletu lub telefonu, czytanie książek, a także pisanie. Natomiast pozytywny wpływ na rzadsze występowanie krótkowzroczności miała ekspozycja na naturalne światło, choćby w czasie zabawy lub spaceru na świeżym powietrzu.

Rodzaje krótkowzroczności i jej objawy

Krótkowzroczność to wada, którą można podzielić w zależności od stopnia zaawansowania. Możemy wymienić trzy stopnie, mianowicie: małą (do -3 D), średnią (od -3 D do - 6 D) oraz dużą (powyżej -6 D). Należy pamiętać, że wada ta może ulegać pogorszeniu w niektórych przypadkach. Jest to obserwowane w czasie dojrzewania, a także w ciąży. W większości przypadków wada stabilizuje się po okresie dojrzewania.

Wzrost krótkowzroczności można zredukować, poprzez zastosowanie okularów posiadających soczewki okularowe wieloogniskowe. Warto również stosować: miękkie wieloogniskowe soczewki kontaktowe, soczewki sztywne gazoprzepuszczalne czy wprowadzić postępowanie farmakologiczne z atropiną. Niewskazane jest natomiast niedokorygowanie w przypadku krótkowzroczności.

Sposoby, które pomagają zapobiegać krótkowzroczności

Unikanie pewnych zachowań, jak i zmiana posiadanych nawyków może w pewien sposób zapobiegać krótkowzroczności. Oto czynniki, które mogą powodować tą wadę: czytanie książek bez robienia przerw z bardzo bliskiej odległości, czytanie przy słabym oświetleniu, zbyt długie korzystanie z urządzeń elektronicznych, jak komputer czy  nieodpowiednie miejsce nauki. Zachowania te w dużej mierze wpływają dużo bardziej negatywnie na prawidłowe widzenie niż czynniki genetyczne.

Warto pamiętać, że istnieje kilka zasad pomagających zapobiegać krótkowzroczności. Można je określić mianem higieny pracy wzrokowej. To między innymi: zachowanie minimum 40 cm dystansu przy pracy z bliska, zadbanie o dobre oświetlenie stanowiska pracy i nauki, a także robienie przerw przy długotrwałej pracy z bliska. Natomiast książki powinno się czytać w pozycji siedzącej, pamiętając o zachowaniu właściwego dystansu pomiędzy oczami a tekstem.

Oprawki okularowe i soczewki kontaktowe dla krótkowidza

Warto zauważyć, że w przypadku krótkowzroczności najistotniejszy jest właściwy dobór mocy. Dlatego powinniśmy udać się do renomowanego salonu optycznego, gdzie zostaną dobrane soczewki okularowe. Wada ta w większości nie stanowi większych ograniczeń, dlatego można nosić zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe.

Kategorie

Oprawy damskie

Zobacz nasze wyjątkowe kolekcje.

otwórz

oprawy męskie

Przejdź do prawdziwie męskiego świata.

otwórz

oprawy dziecięce

Sprawdź ofertę dla maluchów.

otwórz

Oprawy unisex

Okulary dla Pana i Pani.

otwórz

okulary przeciwsłoneczne

Komfort patrzenia oraz wyjątkowy styl.

otwórz

soczewki kontaktowe i płyny

Sprawdź ofertę.

otwórz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl