99,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam101Nie polecam1

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Jak prawidłowo stosować soczewki kontaktowe?

Jak prawidłowo stosować soczewki kontaktowe?

Wiele osób, które planuje skorzystać z soczewek kontaktowych zastanawia się nad tym, jak użytkować je w prawidłowy sposób. Wątpliwości pojawiają się przede wszystkim w kwestii prawidłowego zakładania i ściągania soczewek oraz utrzymania odpowiedniej higieny. Choć soczewki dają możliwość bardzo skutecznego korygowania wad wzroku oraz poprawiają komfort życia, tylko restrykcyjne przestrzeganie określonych zasad pozwoli zapewnić całkowite bezpieczeństwo dla naszego wzroku. W jaki sposób prawidłowo stosować soczewki kontaktowe?

Prawidłowe zakładanie oraz ściąganie soczewek

Zakładanie i ściąganie soczewek korekcyjnych to jeden z elementów przysparzający najwięcej trudności osobom początkującym. Choć nie istnieje jedna, uniwersalna metoda, która sprawdzi się w każdym przypadku, ważne jest zachowanie spokoju oraz precyzji wykonywanych ruchów. Po wyjęciu soczewki z pudełka, należy umieścić ją wypukłą stroną na opuszku palca wskazującego. Dolna oraz górna powieka powinna zostać przytrzymana palcami. Soczewkę zbliża się wolnym tempem do gałki ocznej, aż zetknie się ona ze śluzówką oka. Dla wielu osób ułatwieniem przy aplikacji, jest skierowanie swojego wzroku do góry. Warto pamiętać również o tym, że soczewka nie musi zostać umieszczona centralnie. Jeśli użytkownik zastosuje ją w dowolnej części gałki ocznej, wówczas podczas mrugania i wykonywania ruchów gałką oczną, przesunie się ona we właściwe miejsce.

Podobną procedurę należy wykonać w momencie chęci ściągnięcia soczewek. Po wcześniejszym odciągnięciu górnej oraz dolnej powieki, soczewkę przesuwa się w dół za pomocą palca wskazującego. W tym miejscu zdecydowanie łatwiej chwycić ją palcem wskazującym i kciukiem. Naturalnie takie czynności wymagają wprawy, do której dochodzi się poprzez codzienną praktykę. Osoba z doświadczeniem doskonale poradzi sobie z założeniem i ściągnięciem soczewek w ciągu kilku sekund.

Właściwa dbałość o soczewki

W przypadku soczewek kontaktowych, bardzo wiele uwagi przywiązuje się do właściwej higieny. Wykonując czynności związane z ich zakładaniem lub ściąganiem, każdorazowo trzeba dokładnie umyć ręce. Dłonie powinny zostać dobrze wysuszone, ponieważ soczewka mogłaby się ześlizgiwać z mokrych palców.

Kolejną kwestią jest przestrzeganie podstawowych elementów higieny i warunków przechowywania soczewek. Należy dbać zarówno o czystość szkieł, jak i pojemniczków, w których są one przechowywane. Do mycia stosuje się wyłącznie dedykowany do tego celu płyn. Soczewki należy umyć z obu stron po każdym użyciu. To samo tyczy się również samego pojemniczka. Zanim soczewki z powrotem trafią w miejsce, w którym są przechowywane, należy wypełnić je świeżym płynem.

Zabiegów pielęgnacyjnych nie stosuje się wyłącznie w przypadku soczewek jednodniowych. Na koniec dnia, po usunięciu ich z oczu, są one po prostu wyrzucane. W przypadku zastosowania jakiegokolwiek innego typu soczewki, właściwa dbałość o jej czystość jest elementem niezbędnym. Zaniedbania mogą prowadzić do powstawania podrażnień i zapalenia oczu, co w konsekwencji powoduje spadek jakości widzenia i dyskomfort w postaci łzawienia, pieczenia lub bólu oczu.

Dodatkowe elementy, na które warto zwrócić uwagę

Soczewki należy nosić wyłącznie przez okres, na który zostały one przeznaczone. Przeterminowane szkła mogą zawierać na sobie drobnoustroje, które podrażniają oczy oraz mogą doprowadzać do powstawania infekcji. Powinno się z nich zrezygnować przy okazji wystąpienia takich dolegliwości, jak infekcja lub podrażnienie oka, przeziębienie lub grypa oraz w przypadku uprawiania sportów wodnych. Nie zaleca się również spania z soczewkami kontaktowymi, jeśli nie są do tego celu specjalnie przystosowane.

Kategorie

Oprawy damskie

Zobacz nasze wyjątkowe kolekcje.

otwórz

oprawy męskie

Przejdź do prawdziwie męskiego świata.

otwórz

oprawy dziecięce

Sprawdź ofertę dla maluchów.

otwórz

Oprawy unisex

Okulary dla Pana i Pani.

otwórz

okulary przeciwsłoneczne

Komfort patrzenia oraz wyjątkowy styl.

otwórz

soczewki kontaktowe i płyny

Sprawdź ofertę.

otwórz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl