99,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam98Nie polecam1

Zgodność z opisem
4.9
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Jak powstają okulary? Poznaj proces ich tworzenia

Jak powstają okulary? Poznaj proces ich tworzenia

Z uwagi na częsty kontakt z ekranem komputerów, smartfonów i tabletów coraz więcej osób potrzebuje okularów. Nawet niewielką wadę lepiej poddawać korekcji nosząc odpowiednie okulary, niż doprowadzić do jej pogłębienia. Z tą myślą umawiasz się na wizytę do specjalisty, a następnie przechodzisz badanie, zamawiasz okulary i najczęściej po upływie maksimum kilku dni odbierasz je ze sklepu lub salonu.

Czy zastanawiałeś się jednak, jak powstają okulary? W artykule przybliżamy ten ciekawy proces. Zapraszamy do lektury.

Wszystko zaczyna się od recepty

To od niej zależy, jakie soczewki zostaną założone w Twoich okularach. Powłoka fotochromowa, kąt zaokrąglenia, grubość brzegów, indeks czy sferyczność – wszystko to jest brane pod uwagę w procesie dobierania odpowiedniej soczewki. Po wykonanym badaniu pobierany jest także pomiar rozstawu źrenic. Pobiera się go ustawiając poziomo miarkę do naszych źrenic, a następnie jesteśmy proszeni o patrzenie na wprost. Ten pomiar jest niezbędny do wykonania pasujących do nas okularów, bowiem będzie decydował o konkretnym kształcie soczewek i dopasowaniu oprawek do naszych potrzeb.

Z tego samego powodu na ostatnim etapie zakupów w Polskim Optyku prosimy Cię o podanie zarówno rozstawu źrenic (czyli PD), jak i mocy soczewek. Wszystko w trosce o ostateczne, jak najbardziej dokładne dopasowanie okularów do Twoich potrzeb. Więcej o procesie zakupów w naszym sklepie dowiesz się na stronie „Jak kupować?”.

Przygotowanie soczewek do Twoich okularów

Pierwszy krokiem na tym etapie jest przygotowanie mieszanki materiałów do produkcji soczewki. Jest to zwykle mieszanka tworzywa sztucznego (odmiana wysokiej jakości plastiku) ze szkłem mineralnym, czyli takim z krzemienia.

Kolejny, najważniejszy krok to dopasowanie soczewek do zaleceń z Twojej recepty. Do tego celu wykorzystuje się urządzenie zwane dioptriomierzem. Jak wskazuje jego nazwa, to właśnie w nim dopasowywana jest moc soczewki, a także rozstaw źrenic czyli PD. Na tym etapie soczewki są oczyszczane z ewentualnych zabrudzeń, a po nadaniu im odpowiedniej mocy jeszcze raz sprawdza się rozstaw.

Następnie nakładane są substancje ochronne. Taka powłoka pozwala ustabilizować soczewki i utrzymać je w miejscu. Po sprawdzeniu prawidłowości przez skanowanie, czas na odpowiednie szlifowanie soczewek. Te dla dalekowidzów mają skoncentrowaną grubość przy krawędziach soczewki, z kolei soczewki dla krótkowidza są grubsze w centralnym punkcie.

Każda grubość może być zmniejszona przez odpowiedni indeks. Im większy indeks, czyli stopień załamania światła, tym cieńsze będą soczewki. To także moment szlifowania soczewki zależnie od kształtu sferycznego lub asferycznego. Ten drugi jest nowszy i zyskuje coraz większą popularność, ponieważ gwarantuje większe pole ostrości widzenia.

Umieszczenie soczewek w oprawkach

Ostatni etap przygotowania okularów. Wybrane przez Ciebie oprawki z tworzywa sztucznego są lekko podgrzewane w bezpiecznych warunkach, aby można było w odpowiedni sposób umieścić w nich soczewki. Proces ten nie jest obowiązkowy przy oprawkach z takiego materiału jak metal. Na ostatnim etapie optyk jeszcze raz mierzy poziom okularów.

Po wieloetapowym procesie przygotowania sprawdza się, czy wszystkie parametry zgadzają się z tymi z recepty. To wtedy możesz odebrać zamówione okulary i cieszyć się ich użytkowaniem.

Kategorie

Oprawy damskie

Zobacz nasze wyjątkowe kolekcje.

otwórz

oprawy męskie

Przejdź do prawdziwie męskiego świata.

otwórz

oprawy dziecięce

Sprawdź ofertę dla maluchów.

otwórz

Oprawy unisex

Okulary dla Pana i Pani.

otwórz

okulary przeciwsłoneczne

Komfort patrzenia oraz wyjątkowy styl.

otwórz

soczewki kontaktowe i płyny

Sprawdź ofertę.

otwórz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl