99,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam101Nie polecam1

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Higiena wzroku przy pracy na komputerze

Higiena wzroku przy pracy na komputerze

W dzisiejszych czasach komputer jest naszym nieodzownym towarzyszem. Nawet, jeżeli nie pracujesz na stałe przy komputerze lub nie korzystasz z niego często w domu, z pewnością używasz smartfona – a ten emituje tak zwane światło niebieskie, podobnie jak ekrany komputerów i tabletów. W takich przypadkach warto zadbać o ochronę oczu, aby nie pogłębiać lub nie stworzyć wady wzroku. W tym artykule podpowiadamy, jak utrzymać dobrą higienę wzroku przy korzystaniu z komputera. Zapraszamy do lektury.

Stwórz korzystne stanowisko pracy

To bardzo istotny aspekt utrzymania higieny wzroku, zwłaszcza wtedy, gdy spędzasz 8 godzin przed ekranem w pracy. Jak przygotować stanowisko pracy w sposób korzystny dla wzroku?

  • Zadbaj o odpowiednią odległość ekranu – najkorzystniejsza jest odległość około 70 cm. Niebieskie światło pobudza nasz organizm, który otrzymuje sygnał podobny do kontaktu ze światłem słonecznym. Sprawdź, czy Twój monitor ma możliwość regulacji wysokości – będzie to korzystne zarówno dla higieny wzroku, jak i zdrowia kręgosłupa.
  • Rób regularne przerwy – warto zrobić choć 5 minut przerwy na godzinę pracy przy komputerze. Spójrz przez okno na oddalone obiekty, wtedy oko uruchamia akomodację i wzrok przez chwilę odpoczywa od jednostajnego obrazu na ekranie komputera.
  • Zadbaj o porządek – nieusunięty kurz może negatywnie wpływać na wzrok, ale także na układ oddechowy. Regularne oczyszczanie miejsca pracy wpływa korzystnie na nasz organizm. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy zdalnie w trybie home office i sami dbamy o porządek stanowiska pracy.

Zadbaj o ochronę oczu i dietę

Kiedy już stworzyliśmy dobre stanowisko pracy, czas na zadbanie o bezpośrednią ochronę wzroku. Oto kilka wskazówek, które pomogą ochronić wzrok przed światłem ekranu komputera i innych urządzeń emitujących światło niebieskie:

  • Wybierz soczewki do okularów z powłoką antyrefleksową – obecnie jest standardem w większości sklepów i salonów, które zajmują się przygotowywaniem okularów. Poznasz to po zielono-niebieskim refleksie na soczewkach okularów, kiedy obracasz je w pełnym świetle. Powłoka pozwala soczewce odpowiednio przepuszczać światło, co wpływa bezpośrednio na komfort patrzenia. Możesz także spotkać się z określeniem „powłoki fotochromowej”. Pamiętaj, aby czyścić okulary miękką ściereczką, a także przechowywać w specjalnym etui, kiedy z nich nie korzystasz. Nawet najbardziej wytrzymała powłoka fotochromowa może zetrzeć się przy nieodpowiedniej pielęgnacji.
  • Wybierz krople do oczu – najlepiej takie, które mają dodatkowe substancje nawilżające, jak kwas hialuronowy. Wysuszone gałki oczne mogą powodować dyskomfort, a w przypadku podatności na różne infekcje przyczyniać się do zapalenia spojówek lub powodować tak zwany „zespół suchego oka”.
  • Odpowiednia dieta – jak w każdym przypadku porad zdrowotnych, tutaj także należy pamiętać o odpowiedniej diecie. Oznacza to spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty, czyli witaminę A i E. Należą do nich wszystkie warzywa fioletowe, a także marchew czy mięso rybie. Ryby warto również spożywać dla zawartości Omega-3 i Omega-6, które mają korzystny wpływ na stan zdrowia oczu.

Zadbaj o swój wzrok przy pracy na komputerze i wykorzystaj nasze porady. 

Kategorie

Oprawy damskie

Zobacz nasze wyjątkowe kolekcje.

otwórz

oprawy męskie

Przejdź do prawdziwie męskiego świata.

otwórz

oprawy dziecięce

Sprawdź ofertę dla maluchów.

otwórz

Oprawy unisex

Okulary dla Pana i Pani.

otwórz

okulary przeciwsłoneczne

Komfort patrzenia oraz wyjątkowy styl.

otwórz

soczewki kontaktowe i płyny

Sprawdź ofertę.

otwórz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl