Według powszechnych opinii pogorszenie wzroku najczęściej następuje z wiekiem, jednak starość nie jest jedyną przyczyną, przez którą nagle zaczynamy znacznie gorzej widzieć. Wpływ na to ma wiele czynników i z reguły to my sami przyczyniamy się do powstawania chorób oczu. O wzrok należy dbać o wiele bardziej niż w przypadku innych narządów organizmu, zatem warto od czasu do czasu wybrać się na badania, a także stosować do wielu zaleceń, które na dłużej zachowają nasze oczy w zdrowiu.
W społeczeństwie krąży wiele jak by się mogło wydawać dobrych rad na temat ochrony wzroku, jednak niektóre z nich całkowicie mijają się z prawdą i zamiast rzeczywiście pomagać, to komplikują tylko życie. Przede wszystkim warto pamiętać o regularnych badaniach oczu i taką profilaktykę stosować nie rzadziej niż raz w roku. Nieprawdą jest, że przed 40 rokiem życia, o ile nie wystąpią niepokojące objawy, to nie warto przejmować się stanem naszego wzroku. Niektóre choroby oczu rozwijają się przez lata i wczesne ich wykrycie może uratować nasz wzrok.
Wiele mitów głosi, że badanie wzroku może jedynie poprawić jakość widzenia, jeśli ta uległa pogorszeniu, ale w rzeczywistości specjalista jest w stanie wykryć wiele groźnych chorób nie tylko oczu jak: jaskra czy zaćma, ale także nadciśnienie, cukrzycę, lub określić ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego.
Okulary są atrybutem, który kojarzony jest zarówno z wadami wzroku, jak i ze środkiem zapobiegawczym pogorszenia widzenia. Często można natknąć się na opinie, że długotrwałe noszenie okularów nie jest dobre dla oczu i należy co pewien czas je zdejmować, by dać wzrokowi odpocząć. Oczywiście nie jest to prawdą, ponieważ odpowiednio dobrane szkła okularowe, bądź soczewki kontaktowe korygują nasz wzrok i pomagają utrzymać oczy w zdrowiu. Warto także pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, gdyż promieniowanie UV może być szkodliwe dla siatkówki i soczewki oka. Wprawdzie nie dają one całkowitej ochrony, jednak w pewnym stopniu zabezpieczają nasze oczy przed destrukcyjnym działaniem promieniowania słonecznego.
Wielu z nas zapewne lubi czytać, a już na pewno każdy ogląda telewizję. Na ten temat także krąży wiele mitów, które przestrzegają przed destrukcyjnym działaniem ekranu telewizora i czytania w niedoświetlonym pomieszczeniu. Prawdą jest, że czytanie przy niedostatecznym oświetleniu wcale nie wpływa negatywnie na nasze oczy podobnie jak wykonywanie zdjęć w słabo oświetlonym pomieszczeniu nie zniszczy aparatu. Tak samo jest z telewizją, która nie psuje wzroku nawet wtedy, kiedy jesteśmy w niewielkiej odległości od ekranu. Jedynym objawem, jaki może wtedy wystąpić jest przemęczenie oczu. Pamiętajmy, że zdrowie naszych oczu w dużej mierze zależy od nas samych, a stosowanie się do powyższych rad i regularne badania pomogą na dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. Nie czekaj dłużej i już dziś pomóż swoim oczom.