99,0% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam98Nie polecam1

Zgodność z opisem
4.9
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Co musisz wiedzieć przed zakupem okularów?

Co musisz wiedzieć przed zakupem okularów?

Wybór i zakup okularów to poważna inwestycja. Będą znacznie zwiększać komfort naszego codziennego życia, a jednocześnie staną się stałą częścią naszego stroju i nieodzownym akcesorium życiowym. Właśnie dlatego powinniśmy wybierać je z rozwagą i pod okiem specjalisty optometrysty lub okulisty, który doradzi najlepsze okulary dla nas. Do wyboru mamy różne rodzaje soczewek kontaktowych z ich dodatkowymi właściwościami, a także oprawki wykonane z różnych materiałów, o odmiennych kształtach. Pierwsze kroki w okularniczym świecie mogą sprawiać trudności: mamy możliwość wyboru z dziesiątek propozycji, które u wielu osób powodują dezorientację i trudność z wyborem. Dlatego w tym artykule podpowiadamy, co musisz wiedzieć przed wyborem i zakupem okularów.

Pierwszy krok – wizyta u specjalisty

Nie kupuj okularów bez zalecenia optometrysty czy okulisty. Istnieje niewielka szansa, że dobierzesz okulary odpowiednio, ale o wiele większe jest ryzyko dobrania okularów o błędnej mocy i rodzaju soczewki, co szybko spowoduje pogłębienie Twojej wady wzroku. Najgorszym wyborem jest kupno tanich okularów w drogeriach i innych sklepach codziennej potrzeby. Nie masz wtedy pewności z jakich materiałów wykonano oprawki i soczewki, czy są one bezpieczne dla Twojego zdrowia i korzystne dla wady wzroku.

Specjalista pomoże Ci dobrać najlepsze okulary do Twoich potrzeb. Dowiesz się, z jakiego rodzaju wadą się borykasz. Najczęściej spotykamy krótko- i dalekowzroczność, nierzadko także astygmatyzm. Na tym etapie specjalista określi także stopień zaawansowania Twojej wady i na tej podstawie dobierze moc soczewek okularowych. Niewykluczone, że dla każdego oka będzie wymagana inna soczewka. Jeżeli chcesz dodatkowo dobrać soczewki kontaktowe – na przykład do uprawiania sportu – jest to dobry moment na podjęcie takiej decyzji. Dzieje się tak dlatego, że moc soczewek kontaktowych jest inna niż okularowych i również musi być dobrana przez specjalistę.

Krok drugi – wybór soczewek okularowych

Po określeniu wady wzroku czas na dobór odpowiedniego rodzaju soczewek okularowych. Dla jednoznacznych wad jak krótko- i dalekowzroczność dobieramy soczewki jednoogniskowe. Dla oczu z wadą wzroku zaburzającą zarówno obraz bliży jak i dali, możemy wybrać soczewki okularowe dwuogniskowe lub progresywne. Te drugie gwarantują maksimum komfortu i dopasowują obraz do danej potrzeby wzroku. W przypadku soczewek progresywnych przejście z jednego rodzaju obrazu na drugi jest płynne i niezakłócone.

W przypadku soczewek okularowych istotna jest ich grubość. Musisz liczyć się z tym, że im większa wada, tym grubsze będą soczewki. Jest to szczególnie widoczne w przypadku tak zwanych „plusów”, kiedy soczewka w centralnym punkcie jest coraz grubsza i nieco bardziej wypukła. W przypadku „minusów” soczewki okularowe wraz z pogłębianiem wady są coraz grubsze na obrzeżach.

Dlatego osobom z bardzo zaawansowaną wadą wzroku poleca się specjalny rodzaj soczewek okularowych asferycznych, które są cieńsze i lżejsze niż standardowe soczewki sferyczne. Posiadają także mniejszy obszar zniekształconego widzenia przy obwodzie. Soczewki asferyczne bywają droższe, jednak dla osób borykających się z dużą wadą wzroku tego typu zakup będzie inwestycją w zdrowie, która szybko zwróci się w trakcie użytkowania okularów.

Soczewki sferyczne polecamy osobom, które nie potrzebują ich o dużej mocy, nie wystąpi więc konieczność noszenia soczewek bardzo grubych i ciężkich. To będzie korzystne rozwiązanie szczególnie dla tych osób, których niewielka wada wzroku lekko zaburza czytanie, więc wybrane dla nich okulary nie będą noszone przez cały dzień.

Pamiętaj, że dzięki rozwojowi nowoczesnej technologii soczewki okularowe mogą mieć wiele dodatkowych funkcji. Warstwa antyrefleksyjna chroni przed szkodliwym wpływem światła ekranu komputera czy telefonu. Warstwa powłoki hydrofobowej zapobiega irytującemu zaparowywaniu szkieł. Z kolei powłoka antystatyczna zapobiega przyciąganiu drobin kurzu i brudu.

Krok trzeci – wybór najlepszych oprawek

To ostatni etap dobierania elementów Twoich nowych okularów. Oprawki także dobieramy zależnie od naszych potrzeb, dlatego w ofercie znajdziesz zarówno oprawki do okularów damskich, jak i męskich czy dziecięcych. Zwykle oprawki metalowe są cienkie i lekkie, a jednocześnie subtelne pod względem estetycznym. Grubsze oprawki z tworzywa sztucznego są bardziej widoczne, ale także cechują się dużym stopniem odporności na złamania i inne uszkodzenia.

Wśród bogatej oferty oprawek z pewnością znajdziesz te najlepsze dla Ciebie: niewielkie i płaskie, duże w kształcie retro „much”, uniwersalne okrągłe czy charakterystyczne kwadratowe. Podczas doboru wymiarów oprawek sprawdź, czy nie są za ciasne lub za luźne przy obszarze zauszników i noska. To znacznie wpływa na komfort noszenia okularów każdego dnia.

Kategorie

Oprawy damskie

Zobacz nasze wyjątkowe kolekcje.

otwórz

oprawy męskie

Przejdź do prawdziwie męskiego świata.

otwórz

oprawy dziecięce

Sprawdź ofertę dla maluchów.

otwórz

Oprawy unisex

Okulary dla Pana i Pani.

otwórz

okulary przeciwsłoneczne

Komfort patrzenia oraz wyjątkowy styl.

otwórz

soczewki kontaktowe i płyny

Sprawdź ofertę.

otwórz
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl